Dysfagia
Dysfagia to uczucie przeszkody w trakcie przełykania, które może wynikać z rzeczywistej obecności blokady w gardle lub z zaburzeń aktu połykania. Chociaż wspomniany problem dotyczy zazwyczaj małych dzieci i osób starszych, to jednak przyczyn dysfagii jest wiele i może ona dotyczyć osób w każdym wieku. Dysfagia może być przyczyną rozwoju dodatkowych problemów zdrowotnych, dlatego też należy ją w miarę szybko rozpoznać i odpowiednio leczyć.

Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na wiele regularnie wykonywanych czy powtarzanych czynności (np. oddychanie, żucie i połykanie) do momentu, kiedy nie pojawi się jakiś problem. Niemniej jednak zaburzenia dotyczące jednej z tych czynności mogą istotnie wpływać na naszą jakość życia. Jednym z takich zaburzeń jest dysfagia, która wg definicji oznacza trudności w połykaniu lub uczucie przeszkody w trakcie połykania. Przyczyną dysfagii może być choroba lub uszkodzenie układu nerwowego, kurcz mięśni przełyku lub inne dolegliwości, które powodują mechaniczne zablokowanie lub zwężenie przełyku.1* Dodatkowo objawy dysfagii mogą nasilać nieprawidłowe wytwarzanie śliny czy uczucie suchości w ustach.

Chociaż dysfagia przede wszystkim utrudnia jedzenie i picie, to jednak może również być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. W związku z tym, że wiele osób z tym problemem nie konsultuje sie z lekarzem w celu ustalenia właściwego rozpoznania lub leczenia, ograniczenie jedzenia i picia może prowadzić do rozwoju niedożywienia, odwodnienia, utraty wagi, zakażeń układu oddechowego, a nawet problemów społecznych wynikających z unikania spożywania posiłków w towarzystwie. Dysfagia jest często występującym zaburzeniem dotyczącym około 14% populacji po 50 rż.2 W związku z tym, że wiele osób z dysfagią może mieć trudności w zapewnieniu sobie właściwej ilości substancji odżywczych, podstawę leczenia stanowi odpowiednie dostosowanie jedzenia i picia.

Źródła:

1. http://www.webmd.com/digestive-disorders/tc/difficulty-swallowing-dysphagia-overview
2. Kawashima K, Motohashi Y, Fjushima I. Prevalence of dysphagia among community-dwelling elderly individuals as estimated using a questionnaire for dysphagia screening. Dysphagia. 2004; 19(4):266-71.

Rozwiń
Zwiń
Szacuje się, że
8na 10
pacjentów dotkniętych chorobą Parkinsona oraz nawet 2/3 pacjentów po udarze mózgu cierpi z powodu dysfagii.1

1. Kawashima K, Motohashi Y, Fjushima I. Prevalence of dysphagia among community-dwelling elderly individuals as estimated using a questionnaire for dysphagia screening. Dysphagia. 2004; 19(4):266-71.

healthy-tips.jpg

JEDZ ODPOWIEDNIE RODZAJE POKARMÓW

Dysfagia powoduje zaburzenia połykania, dlatego też należy odpowiednio dostosować dietę osób zmagających się z tym problemem. Rozwiązaniem może być tutaj jedzenie miękkich pokarmów, przyjmowanie mniejszych kęsów i unikanie suchego jedzenia. Bardzo ważne jest aby dostarczyć organizmowi substancji odżywczych i jednocześnie uniknąć zaburzeń połykania.1

1. http://www.cancer.net/navigating-cancer-care/side-effects/difficulty-swallowing-or-dysphagia.
healthy-tips.jpg

LOGOPEDA RÓWNIEŻ MOŻE POMÓC

Logopedzi są specjalistami przeszkolonymi do pomagania ludziom z różnymi zaburzeniami dotyczącymi jamy ustnej. Warto rozważyć taką konsultację gdyż podczas niej możesz uzyskać wiele istotnych informacji m.in. dotyczących rodzaju pożywienia nie sprawiającego trudności w połykaniu, a nawet ćwiczeń łagodzących objawy dysfagii.1

1. http://www.speechpathologyaustralia.org.au/information-for-the-public/what-is-a-speech-pathologist.
healthy-tips.jpg

USIĄDŹ PROSTO I POZWÓL DZIAŁAĆ GRAWITACJI

Chociaż za dostarczanie pokarmu do żołądka są odpowiedzialne głównie mięśnie przełyku, to jednak grawitacja również może okazać się pomocna. Jedzenie na siedząco w pozycji wyprostowanej może pomóc w poprawie połykania.1

1. http://www.webmd.com/digestive-disorders/tc/difficulty-swallowing-dysphagia-overview.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NASZYCH PRODUKTACH

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza.

Udostępnij