Problemy z żywieniem w czasie wakacji - jak sobie z nimi radzić?
Odkrywanie nowych miejsc, zabawa i leniuchowanie - z tym najczęściej kojarzą nam się rodzinne wakacje. Warto pamiętać, że podróżowanie z dziećmi może jednak wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia różnych dolegliwości. Zmiana rutyny, w tym inne niż na co dzień zwyczaje żywieniowe mogą przyczyniać się do problemów, takich jak biegunka czy zaparcie. Pomocne w tym przypadku będzie z pewnością odpowiednie zaplanowanie wyjazdu, a także świadomość możliwych problemów, które mogą dotyczyć naszych najmłodszych.1 Jak zatem poradzić sobie z problemami z żywieniem u dzieci w czasie wakacji?
Częste problemy z żywieniem w podróży
Bardzo często spotykanym problemem wśród podróżujących jest występowanie biegunki. W grupie wysokiego ryzyka zachorowania, są przede wszystkim młodsze dzieci, u których konsekwencje biegunki mogą być poważne. Wynika to z tego, że u dzieci może szybciej dojść do odwodnienia organizmu, niż u dorosłych. Kolejnym problemem może być choroba lokomocyjna, która wynika z mieszanych sygnałów, docierających z oczu i uszu do mózgu podczas podróżowania różnymi środkami transportu. Dolegliwość ta może powodować wymioty, mdłości czy zawroty głowy. Warto również zwrócić uwagę na częstotliwość wypróżniania naszych pociech, a także odpowiednią podaż wody. Niskie spożycie wody, a także unikanie wypróżniania podczas wakacyjnego wyjazdu, mogą skutkować występowaniem zaparcia wśród maluchów.1,3
Jak zapobiec problemom z żywieniem w czasie wakacji?
Odpowiednie zaplanowanie wyjazdu może okazać się niezwykle pomocne w zachowaniu zdrowia całej rodziny, a w szczególności najmłodszych jej członków. O czym zatem warto pamiętać w wakacje, aby uniknąć problemów z żywieniem?
Sposoby na najczęstsze problemy w podróży
Poniżej znajdziesz wskazówki, które mogą okazać się pomocne w przypadku występowania różnych problemów z żywieniem podczas wakacyjnego wyjazdu z najmłodszymi.
Biegunka:
Zaparcie:
Choroba lokomocyjna:
Problemy z żywieniem wynikające, np. z biegunki mogą zwiększać ryzyko rozwoju niedożywienia u dzieci. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma nieprzerwane, prawidłowe żywienie, które powinno stanowić spójny element leczenia różnych schorzeń u najmłodszych.5 Podczas wakacji z dzieckiem, na wypadek jakichkolwiek problemów z żywieniem, warto mieć przy sobie dodatkowe wsparcie w postaci Resource Junior w proszku lub w płynie. Uzupełnienie codziennego jadłospisu żywnością medyczną może okazać się pomocne w przypadku, kiedy dziecko nie chce jeść i może wystąpić ryzyko niedoborów, a tym samym niedożywienia. Resource Junior może być również przydatny przy biegunce, kiedy organizm jest osłabiony i może potrzebować dodatkowego wsparcia żywieniowego. Dzięki skoncentrowanej zawartości cennych składników odżywczych, produkt ten może w łatwy sposób uzupełnić codzienną dietę malucha. Dodatkowo, Resource Junior dostępny jest zarówno w proszku, jak i w płynie, co pozwala na wybór preferowanej formy. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem żywności medycznej skonsultować się z lekarzem.
Piśmiennictwo:
- KidsHealth. Staying Healthy While You Travel. Pobrany 08.06.2022 r. z https://kidshealth.org/en/parents/family-travel.html
- Plourde P. J. Travellers’ diarrhea in children. Paediatr Child Health 2003; 8(2): 99–103.
- PADHAM HEALTH NEWS. Is Constipation In Children Common in Summer? Pobrany 08.06.2022 r. z http://padhamhealthnews.org/is-constipation-common-in-summer/
- Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Postępowanie w ostrej biegunce u małych dzieci. Pobrany 09.06.2022 r. z https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/postepowanie-w-ostrej-biegunce-u-malych-dzieci/
- Pantenburg B., Ochoa T. J., Ecker L., Ruiz J. Feeding of Young Children during Diarrhea: Caregivers' Intended Practices and Perceptions. Am J Trop Med Hyg 2014; 91(3): 555–562.
- Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Problem zaparć u dzieci. Pobrany 09.06.2022 r. z https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/problem-zaparc-u-dzieci/
- Dramamine. 7 Tips to Prevent Children’s Car Sickness During Road Trips. Pobrany 09.06.2022 r. z https://www.dramamine.com/blog/7-tips-to-prevent-children-s-car-sickness-during-road-trips
Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Junior: Do postępowania dietetycznego u dzieci powyżej 1. roku życia w stanach niedożywienia bądź w przypadku ryzyka niedożywienia.
Wyjazd z niejadkiem na wakacje - jak się przygotować?
Wakacje to czas, który powinien kojarzyć się nam z relaksem, odpoczynkiem, a także wspólnie spędzonym czasem z najbliższymi. Wyjazd w nowe, nieznane miejsce może być jednak odbierany negatywnie przez dzieci, które niechętnie sięgają po inne posiłki, niż te, które spożywają na co dzień.
Przeczytaj artykuł
Sposoby na niejadka - nasze wskazówki
Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat odgrywa kluczową rolę we właściwym rozwoju naszych pociech, dlatego warto o nie zadbać. Co w takim razie zrobić, gdy dziecko nie chce jeść? Jak przekonać niejadka do jedzenia? Poznaj nasze wskazówki.
Przeczytaj artykuł
Mogą Cię również zainteresować
Dziecko nie chce jeść - jak z nim rozmawiać i czego nie robić?
Prawidłowe żywienie dzieci potrafi być nie lada wyzwaniem. Ważne jest zrozumienie, z czego wynika niechęć do jedzenia u dziecka. U dzieci w okresie poniemowlęcym i przedszkolnym bardzo często obserwuje się spadek apetytu. Z czym może to być związane?
Przeczytaj artykuł
Kiedy dziecko nie chce jeść
Kiedy robimy wszystko, aby zachęcić dziecko do jedzenia a ono ciągle go unika, łatwo poddać się w walce o jakość menu malucha. Jednocześnie, w naszej głowie odbija się echem poczucie winy, ponieważ wiemy, jak ważna jest jakość diety dla prawidłowego rozwoju i wzrostu pociechy.
Przeczytaj artykuł
5-latek nie chce jeść - jak sobie radzić
Twój maluszek na dobre zmienił się w poważnego przedszkolaka. Pewnie jeszcze sama nie wierzysz, że ten czas minął tak szybko, a o tym, że Twoje dziecko intensywnie rośnie przypominają ciągle za małe ubrania i buty. Ale co robić, kiedy mimo upływu lat latorośl nadal niechętnie sięga po jedzenie?
Przeczytaj artykuł