Sposoby na niejadka - nasze wskazówki
Troska o prawidłowe żywienie niejadka potrafi być nie lada wyzwaniem, o czym przekonał się zapewne niejeden rodzic. Nakłonienie malucha do jedzenia to niejednokrotnie ciągła walka, której często nie widać końca. Jednak kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat odgrywa kluczową rolę we właściwym rozwoju naszych pociech, dlatego warto o nie zadbać. Co w takim razie zrobić, gdy dziecko nie chce jeść? Jak przekonać niejadka do jedzenia?
Wczesne dzieciństwo i okres przedszkolny to taki etap w życiu dziecka, w którym najczęściej wykazuje ono brak zainteresowania spożywaniem posiłków. Jest to czas, w którym Twój maluch jest szczególnie zaciekawiony otaczającym światem, a jego zdolności ruchowe są coraz lepsze. W związku z tym jedzenie przestaje być interesującym zajęciem i w efekcie dziecko nie chce jeść.
Jak zachęcić niejadka do jedzenia?
Niechęć do jedzenia może wynikać z wielu czynników. Warto na początku zastanowić się, jak wygląda sposób żywienia Twojego niejadka i sprawdzić, czy może są w nim jakieś nieprawidłowości. Mogą być również inne przyczyny, które sprawiają, że Twoje dziecko nie chce jeść. Poniżej znajdziesz 23 wskazówki, które mogą wspomóc Twoją nieustanną walkę o prawidłowy jadłospis malucha.
Unikaj dokarmiania dziecka między głównymi posiłkami.
Częste przekąski i „małe co nieco” sprawiają, że Twój maluch nie odczuwa głodu między posiłkami, co skutkuje grymaszeniem i niechęcią do jedzenia.Zadbaj o regularność posiłków.
Spożywanie posiłków o zbliżonych porach pomaga w uregulowaniu uczucia głodu.Unikaj zbyt częstego podawania soków.
Nadmierne spożycie soków ogranicza uczucie głodu i może być przyczyną tego, że dziecko nie chce jeść. Do picia podawaj częściej wodę, która pozwoli na odpowiednie nawodnienie organizmu Twojego malucha między posiłkami, a jednocześnie nie zaburzy jego apetytu. Zamiast soku możesz wybrać owoce jako posiłek, np. na podwieczorek.Podawaj mniejsze porcje posiłków.
Dzięki temu Twój niejadek zje tyle, na ile będzie miał ochotę, a gdy będzie wciąż głodny - zawsze może poprosić o dokładkę.Nie zmuszaj dziecka do jedzenia.
Nadmierne nakłanianie do zjedzenia posiłku może tylko wywołać odwrotny efekt. Pozwól, aby dziecko zgłodniało i samo poprosiło o jedzenie, jednak unikaj podawania w tym czasie przekąsek.Rozmawiaj o zdrowym odżywianiu.
Postaraj się opowiedzieć dziecku więcej na temat zdrowego odżywiania. Jak się okazuje, już kilkuletnie dziecko potrafi zrozumieć, że dla zdrowia jego brzuszka bardzo ważne jest spożycie warzyw i owoców.Wybierz odpowiednią konsystencję posiłków.
Unikaj podawania dziecku produktów twardych, gumowatych czy takich, które wymagają dłuższego gryzienia. Wybierz taką formę produktów, które najbardziej przypadną do gustu Twojego niejadka.Przygotujcie wspólnie posiłki.
Maluchy bardzo lubią wspólne gotowanie, więc Twój niejadek z pewnością chętnie przygotuje posiłek dla rodziców czy rodzeństwa. Pochwal dziecko za pomoc w kuchni i nie zniechęcaj się bałaganem, który zapewne pozostanie po wspólnym gotowaniu, bo warto!Zapewnij spokojną, ciepłą, rodzinną atmosferę w trakcie spożycia posiłków.
Napięta atmosfera, czynniki rozpraszające czy bezustanne namawianie do jedzenia może tylko zniechęcić naszego malucha i pogłębić problem. Z kolei spokój sprzyja prawidłowemu kształtowaniu nawyków żywieniowych.Pozwól, aby Twoje dziecko samodzielnie zjadło posiłek.
Dzięki temu Twój maluch nauczy się właściwie rozpoznawać sygnał sytości, a także dasz mu poczucie niezależności, które w tym okresie jest dla niego szczególne ważne. Podaj dziecku sztućce lub pozwól mu jeść rękami!Przyjrzyj się przekąskom.
Sprawdź, jaki skład mają przekąski, które wręczasz swojemu dziecku. Zdarza się, że są one pełne zbędnych kalorii, cukru czy tłuszczów, które mogą mieć negatywny wpływ na apetyt. Zwróć uwagę, aby przekąski nie zastępowały zbyt często istotnych produktów w menu Twojego malucha.Daj dziecku wybór!
Możliwość wyboru posiłku spośród zaledwie dwóch opcji sprawia, że Twój niejadek nie odczuwa przymusu, a także ma poczucie wpływu. To znacznie ułatwi zachęcenie do jedzenia i rozładuje napięcie.Wykorzystaj ulubione potrawy niejadka na „przemycenie” niektórych produktów.
Jest to dobra okazja na wzbogacenie diety dziecka w produkty, które powinny znaleźć się w codziennej diecie, jednak maluch nie ma na nie ochoty. Możesz dzięki temu uzupełnić jadłospis w dodatkową porcję warzyw, nabiału czy też mięsa.Bądź dobrym przykładem dla swojego dziecka.
Zadbaj o prawidłowo zbilansowaną dietę i sięgaj po wartościowe pod względem żywieniowym produkty. Zwróć uwagę, że dziecko często powiela zachowania rodziców. Warto więc swoją postawą dać dobry przykład i dzięki temu kształtować jego prawidłowe nawyki żywieniowe.Spożywajcie wspólnie posiłki.
Zachowanie to wpływa na poprawę apetytu dziecka, a tym samym daje mu szansę na przyjrzenie się bliżej posiłkom, które spożywają jego rodzice. Ponadto wspólne posiłki poprawiają relację członków rodziny.Nie zapomnij pochwalić swojego malucha!
Nic nie motywuje bardziej jak dobre słowo i celebracja nawet drobnych sukcesów. Pokaż dziecku, że robi postępy i pochwal go!Uszanuj indywidualne przyzwyczajenia żywieniowe Twojego dziecka.
Kanapki w kształcie trójkąta bez skórki czy małe kawałki brokułów pozbawione łodyg? Twoje dziecko może mieć swoje własne, z naszej perspektywy nietypowe upodobania, które wcale nie muszą stać na przeszkodzie prawidłowemu odżywianiu, a mogą mieć jednak kluczowe znaczenie w zachęceniu do jedzenia.Zadbaj o regularną aktywność fizyczną swojego dziecka.
Ruch wpływa na zwiększenie wydatku energetycznego, a tym samym na poprawę apetytu. Możecie wybrać dowolną formę aktywności, np. spacer czy jazdę na rowerze. Dziecko aktywne fizycznie, przebywające dużo na świeżym powietrzu będzie miało zdecydowanie większy apetyt.Upewnij się, że Twoje dziecko nie ma niedoborów składników odżywczych.
Niewystarczające spożycie cennych składników pokarmowych wpływa na pogorszenie pracy organizmu, a tym samym może zaburzać proces trawienia czy wchłaniania. Na brak apetytu może mieć wpływ szczególnie niedobór żelaza, który najczęściej skutkuje rozwojem niedokrwistości. Warto w tym przypadku umówić się na wizytę do lekarza pediatry, który po wykonaniu odpowiednich badań będzie w stanie określić, czy nasze dziecko ma niedobory składników odżywczych, po czym przekaże odpowiednie zalecenia żywieniowe.Zbadaj dziecko w kierunku pasożytów.
Niektóre choroby pasożytnicze wpływają na zmniejszenie apetytu lub też zwiększenie chęci tylko na słodkie potrawy.Zadbaj o mikrobiotę jelitową swojej pociechy, zwłaszcza po przebytej infekcji.
W tym celu zapewnij odpowiednią podaż probiotyków lub podaj dziecku błonnik o właściwościach prebiotycznych (np. preparat OptiFibre, który może być stosowany powyżej 3. roku życia). Pamiętaj wprowadzenie żywności medycznej do diety dziecka zawsze konsultuj z lekarzem.Sprawdź, czy brak apetytu nie wynika z zaburzeń perystaltyki jelit i pojawiających się zaparć.
Dziecko z bólem brzucha i zaparciami fizjologicznymi bądź nawykowymi, z pewnością nie będzie chciało jeść. W tym przypadku konieczna będzie konsultacja z lekarzem który może zalecić zadbanie o odpowiednią ilość błonnika w diecie dziecka poprzez jej odpowiednią modyfikację lub wprowadzenie do diety żywności medycznej takiej jak np. preparat OptiFibre.Jeśli brak apetytu jest większym problemem, a podane wskazówki pomimo licznych prób nie przynoszą zamierzonych efektów, możesz rozważyć po konsultacji z lekarzem zastosowanie żywności medycznej.
Przykładem takiej żywności może być produkt Resource Junior, który charakteryzuje się zawartością szeregu składników odżywczych w małej objętości, co pozwala na łatwe dostarczenie kluczowych składników odżywczych. Białko dla dzieci zawarte w tym produkcie jest ważnym składnikiem pokarmowym. W Resource Junior występuje ono w postaci białek mleka, ze względu na ich wysoką wartość biologiczną. Ponadto preparat ten można w prosty sposób dodać do codziennego posiłku, wzbogacając jadłospis dziecka.Piśmiennictwo:
1. Łoś-Rycharska E., Niecławska A. Odżywianie dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym w ocenie ich matek. Pediatria Polska 2010; 85(6): 588-596.
2. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Dieta dla niejadka. Pobrany 19.11.2021 r., z https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/dieta-dla-niejadka/
3. UCSF Benioff Children's Hospitals. Picky Eaters. Pobrany 19.11.2021 r., z https://www.ucsfbenioffchildrens.org/education/picky-eaters
Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Junior: Do postępowania dietetycznego u dzieci powyżej 1. roku życia w stanach niedożywienia bądź w przypadku ryzyka niedożywienia. OptiFibre: Do postępowania dietetycznego u pacjentów z zaburzeniami funkcjonowania jelita grubego w celu ułatwienia wydalania resztek pokarmowych w zaparciach.
Eliminowanie grup produktów z diety – jak sobie z nim radzić?
Prawidłowe odżywianie od najmłodszych lat odgrywa ważną rolę we właściwym rozwoju oraz zachowaniu zdrowia dzieci. Eliminowanie grup produktów z diety może doprowadzić do wystąpienia niedoborów żywieniowych, które w istotny sposób mogą wpłynąć na rozwój malucha. Jak sobie radzić?
Przeczytaj artykuł
Wybiórcze jedzenie - czym może grozić i jak sobie radzić?
Wybiórcze jedzenie jest często spotykanym zachowaniem wśród dzieci, które polega na odrzucaniu spożycia części produktów, a tym samym skutkuje brakiem zróżnicowania w codziennej diecie. Jak sobie radzić?
Przeczytaj artykuł
Mogą Cię również zainteresować
3-latek nie chce jeść - jak sobie radzić
Twoje dziecko prawdopodobnie rozpoczęło już swoją przygodę z przedszkolem lub zrobi to wkrótce. Nowe środowisko i kontakt z innymi dziećmi niewątpliwie mogą mieć wpływ na sposób żywienia malucha. Dowiedz się, jak wspierać 3-latka niejadka w nowej rzeczywistości.
Przeczytaj artykuł
4-latek nie chce jeść – jak sobie radzić
Widzisz jak z miesiąca na miesiąc Twoje dziecko staje się coraz starsze, coraz bardziej niezależne i niestety często coraz bardziej uparte w kwestii jedzenia. W artykule znajdziesz kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać, gdy w kuchni ciągle słyszysz: „Nie chce tego!”.
Przeczytaj artykuł
5-latek nie chce jeść - jak sobie radzić
Twój maluszek na dobre zmienił się w poważnego przedszkolaka. Pewnie jeszcze sama nie wierzysz, że ten czas minął tak szybko, a o tym, że Twoje dziecko intensywnie rośnie przypominają ciągle za małe ubrania i buty. Ale co robić, kiedy mimo upływu lat latorośl nadal niechętnie sięga po jedzenie?
Przeczytaj artykuł