Wybiórcze jedzenie - czym może grozić i jak sobie radzić?
Wybiórcze jedzenie jest często spotykanym zachowaniem wśród dzieci, które polega na odrzucaniu spożycia części produktów, a tym samym skutkuje brakiem zróżnicowania w codziennej diecie. Zjawisko to stanowi istotny problem, a zarazem wyzwanie dla rodziców, ponieważ może wiązać się z występowaniem niedoborów żywieniowych czy niskim spożyciem cennych warzyw i owoców1.
Brak apetytu u dziecka, przekładający się na wybiórcze jedzenie może wynikać z wywierania na dziecko presji przez rodziców w kwestii jedzenia danych produktów, monotonnej diety podczas trwania ciąży, a także krótkiego okresu karmienia piersią2. Wskazuje się również na przyczyny takie jak trudności w karmieniu, późne wdrażanie do diety dziecka pokarmów o grudkowatej konsystencji, namawianie do jedzenia czy występowanie zaburzeń integracji sensorycznej4. Jakie zatem konsekwencje może nieść za sobą wybiórcze jedzenie? Jakie jedzenie dla niejadka będzie najlepszym rozwiązaniem?
Czym może skutkować wybiórcze jedzenie?
Odrzucanie spożywania wybranych produktów przez dzieci może doprowadzić do wystąpienia niedoborów żywieniowych, zwłaszcza niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin czy składników mineralnych. Wynika to z niskiego poziomu urozmaicenia diety, ograniczonego spożycia owoców, warzyw, a także produktów mlecznych. Co więcej, wybiórcze jedzenie może mieć wpływ na ograniczony rozwój umiejętności powiązanych z czynnością jedzenia, zwłaszcza w przypadku spożycia wyłącznie produktów miękkich. Odrzucanie przez maluchy spożycia konkretnych grup produktów może skutkować rozwojem niedożywienia, a także występowaniem niedoboru bądź nadmiaru wybranych składników pokarmowych. Ograniczone spożycie warzyw i owoców związane jest z mniejszym spożyciem błonnika pokarmowego, co może mieć wpływ na występowanie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak zaparcia. Warto również zwrócić uwagę, że zachowania te występujące u dzieci mogą mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu w przyszłości3,4. Jakie zatem przepisy dla dzieci niejadków mogą zachęcić je do jedzenia produktów z wszystkich grup?
Wybiórcze jedzenie – jak sobie z tym radzić?
Przygotowanie jedzenia dla niejadka może okazać się nie lada wyzwaniem. Warto jednak cierpliwie obserwować swojego malucha i podejmować takie działania, które w skuteczny sposób pozwolą na ukształtowanie właściwych nawyków żywieniowych. Jakie przepisy dla dzieci niejadków sprawdzą się najlepiej? Jakie działania mogą okazać się w tym przypadku pomocne?
Poniżej znajdziesz wskazówki, które mogą okazać się skutecznym rozwiązaniem na wybiórcze jedzenie Twojej pociechy. Pamiętaj jednak, że nie każda wskazówka może okazać się pomocna w Waszym przypadku. Stale obserwuj rozwój i zachowania swojego malucha.
Jeżeli wprowadzone działania nadal nie przynoszą oczekiwanych efektów, a Twój niejadek wciąż je wybiórczo i stale brak mu apetytu, skonsultuj się z lekarzem i sprawdź, czy Twoje dziecko wymaga dodatkowej interwencji żywieniowej. Możesz wraz z lekarzem rozważyć wprowadzenie do diety dziecka żywności medycznej. Produkty te dzięki znacznej zawartości kalorii oraz cennych składników odżywczych w niewielkiej objętości wspierają żywieniowo jadłospis niejadka. Przykładem takich preparatów jest Resource Junior w płynie, który dostępny jest w trzech smakach: czekoladowym, truskawkowym i waniliowym. Możesz w łatwy sposób dodać go do codziennych posiłków, przygotowując np. domowy deser czy obiad na słodko. Z kolei produkt Resource Junior w proszku o smaku waniliowym pozwala w łatwy sposób przygotować pyszny napój o wartości energetycznej dostosowanej do zapotrzebowania organizmu malucha. Co więcej, może być dodawany także do tradycyjnych posiłków. Resource Junior w proszku dostępny jest online oraz w wybranych drogeriach Rossmann.
Piśmiennictwo:
1. Fernandez C., DeJesus J. M., Miller A. L., Appugliese D. P., Rosenblum K. L., Lumeng J. C., Pesch M. H. Selective eating behaviors in children: An observational validation of parental report measures. Appetite 2018; 127(1): 163-170.
2. Farrow C. V., Coulthard H. Relationships between sensory sensitivity, anxiety and selective eating in children. Appetite 2012; 58(3): 842-846.
3. Kozioł-Kozakowska A., Piórecka B. Neofobia żywieniowa jej uwarunkowania i konsekwencje zdrowotne. Standardy Medyczne Pediatria 2013; 1: 2-6.
4. Taylor C. M., Emmett P. M. Picky eating in children: causes and consequences. Proceedings of the Nutrition Society 2019; 78(2): 161-169.
5. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Neofobia żywieniowa – zaburzenie czy etap w rozwoju dziecka? Pobrany 16.11.2021 r., z https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/neofobia-zywieniowa-zaburzenie-czy-etap-w-rozwoju-dziecka/
Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Junior: Do postępowania dietetycznego u dzieci powyżej 1. roku życia w stanach niedożywienia bądź w przypadku ryzyka niedożywienia.
Eliminowanie grup produktów z diety – jak sobie z nim radzić?
Prawidłowe odżywianie od najmłodszych lat odgrywa ważną rolę we właściwym rozwoju oraz zachowaniu zdrowia dzieci. Eliminowanie grup produktów z diety może doprowadzić do wystąpienia niedoborów żywieniowych, które w istotny sposób mogą wpłynąć na rozwój malucha. Jak sobie radzić?
Przeczytaj artykuł
Sposoby na niejadka – nasze wskazówki
Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat odgrywa kluczową rolę we właściwym rozwoju naszych pociech, dlatego warto o nie zadbać. Co w takim razie zrobić, gdy dziecko nie chce jeść? Jak przekonać niejadka do jedzenia? Poznaj nasze wskazówki.
Przeczytaj artykuł
Mogą Cię również zainteresować
3-latek nie chce jeść - jak sobie radzić
Twoje dziecko prawdopodobnie rozpoczęło już swoją przygodę z przedszkolem lub zrobi to wkrótce. Nowe środowisko i kontakt z innymi dziećmi niewątpliwie mogą mieć wpływ na sposób żywienia malucha. Dowiedz się, jak wspierać 3-latka niejadka w nowej rzeczywistości.
Przeczytaj artykuł
4-latek nie chce jeść – jak sobie radzić
Widzisz jak z miesiąca na miesiąc Twoje dziecko staje się coraz starsze, coraz bardziej niezależne i niestety często coraz bardziej uparte w kwestii jedzenia. W artykule znajdziesz kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać, gdy w kuchni ciągle słyszysz: „Nie chce tego!”.
Przeczytaj artykuł
5-latek nie chce jeść - jak sobie radzić
Twój maluszek na dobre zmienił się w poważnego przedszkolaka. Pewnie jeszcze sama nie wierzysz, że ten czas minął tak szybko, a o tym, że Twoje dziecko intensywnie rośnie przypominają ciągle za małe ubrania i buty. Ale co robić, kiedy mimo upływu lat latorośl nadal niechętnie sięga po jedzenie?
Przeczytaj artykuł