Nawracające zaburzenia czynności jelit, w tym biegunka, kurczowe bóle brzucha, zmniejszony apetyt i utrata masy ciała, gorączka i zmęczenie, mogą oznaczać nieswoiste zapalenie jelit.*
Choroby jelit mogą poważnie ograniczać codzienną aktywność. Nieswoiste zapalenia jelit (IBD) to grupa chorób charakteryzujących się przewlekłym stanem zapalnym przewodu pokarmowego. Nie należy ich mylić z zespołem jelita drażliwego (IBS), który jest chorobą o znacznie lżejszym przebiegu. Chorzy na IBD zmagają się z okresowo lub stale występującymi objawami, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Najczęstszymi postaciami nieswoistych zapaleń jelit są choroba Leśniowskiego–Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Częstość występowania IBD stale rośnie, a opisywane zaburzenia rozpoznaje się obecnie u około 1,5 miliona osób w Stanach Zjednoczonych i 2,2 miliona osób w Europie. Przyczyna IBD nie jest znana, ale w rozwoju choroby rolę odgrywają czynniki genetyczne, związane z układem odpornościowym i środowiskowe. Na objawy IBD mogą wpływać dieta i stres, tak więc ewentualna zmiana stylu życia i sposobu odżywiania mogą pomagać w leczeniu chorych.
Jednogłośnie najnowsze publikacje mówią o tym, że czynniki dietetyczne należą do najsilniejszych kandydatów na czynniki środowiskowe, które mogą powodować stan zapalny.
Chorzy na IBD wiedzą o tym, że niektóre rodzaje pokarmów nasilają objawy ich choroby. Najczęściej objawy choroby są nasilane przez nabiał, tłuste, ostre jedzenie, a nawet przez zbyt dużą ilość błonnika. Dieta obejmuje unikanie żywności bogatej w tłuszcze zwierzęce/mleczne, pszenicę, czerwone lub przetworzone mięso, źródła białka bogate w taurynę oraz dodatki do żywności, takie jak emulgatory, sztuczne słodziki, karagen i siarczyny, z których wszystkie zostały wcześniej w różnych modelach wykazano związek ze stanem zapalnym jelit. W związku z tym, że choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego mogą ograniczać wchłanianie substancji odżywczych z przewodu pokarmowego, ważne jest przyjmowanie lekkostrawnych produktów. Ważne jest również przestrzeganie odpowiednich wskazówek dietetycznych dotyczących łączenia leków z jedzeniem, ponieważ interakcje lek-pożywienie również negatywnie wpływają na objawy choroby. W trakcie choroby pacjenci skarżą się na niekontrolowaną utratę masy ciała, szczególnie w okresach zaostrzeń. Dlatego też tak ważne jest, aby chorzy otrzymywali odpowiednią ilość substancji odżywczych i płynów. Jest to możliwe dzięki częstemu spożywaniu mniejszych posiłków lub w razie potrzeby specjalistycznych diet.
1,2
W Nestlé Health Science pragniemy pomagać pacjentom lepiej radzić sobie z ich chorobą dlatego opracowaliśmy terapie żywieniowe dla osób z chorobami przewodu pokarmowego w tym nieswoistych zapaleń jelit, których działanie potwierdzone zostało w badanich klinicznych.
Źródła:
1. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/inflammatory-bowel-disease/basics/definition/con-20034908
2. Loftus EV Jr. Clinical epidemiology of inflammatory bowel disease: Incidence, prevalence, and environmental influences. Gastroenterology. 2004 May;126(6):1504-17.
*Nie wymieniono wszystkich możliwych objawów podmiotowych; objawy podmiotowe zgłaszane przez chorego w danym momencie mogą się różnić. Należy skonsultować się z lekarzem.