Żywienie pacjentów onkologicznych – fakty i mity

Kobieta w chuście

Jeśli cierpisz na nowotwór, łatwo możesz zgubić się w gąszczu sprzecznych informacji dotyczących tego, co powinieneś, a czego nie powinieneś jeść. Dopóki nie dowiesz się, co jest prawdą, a co tylko mitem, nie uda Ci się zaplanować diety tak, by była dla Ciebie prawdziwym wsparciem żywieniowym w walce z chorobą. Chcemy Ci w tym pomóc, dlatego rozprawiamy się z popularnymi opiniami, które łatwo mogą wprowadzić w błąd.

  1. Mit: Białko żywi raka

    W wielu miejscach możesz trafić na informację, że jeśli chorujesz na nowotwór, powinieneś ograniczyć w diecie ilość białka. Najczęściej zachęcają one, by eliminować przede wszystkim białko pełnowartościowe, pochodzące z produktów zwierzęcych, m.in. mięsa i jego przetworów. Ma to zwalczać komórki nowotworowe.

    Fakt: Potrzebujesz białka

    Białko to główny składnik budulcowy komórek Twojego organizmu. Występuje także w komórkach nowotworowych, nie oznacza to jednak, że jeśli przestaniesz dostarczać je z dietą, zahamujesz wzrost nowotworu. Możesz jednak w ten sposób doprowadzić do niedożywienia i wyniszczenia własnego organizmu. Dostosowana do potrzeb porcja białka każdego dnia jest przecież ważnym elementem żywienia pacjentów onkologicznych - pomaga m.in. utrzymać masę mięśniową. Choroba, na którą cierpisz i jej leczenie mogą znacząco zwiększyć Twoje zapotrzebowanie na białko.

    Zapamiętaj!

    Jeśli cierpisz na nowotwór, nie wykluczaj białka z diety. Wręcz przeciwnie - zadbaj o jego odpowiednio wysokie spożycie. Eksperci zalecają każdego dnia przynajmniej 1,0-1,5 g białka /kg masy ciała do nawet 2 g/kg masy ciała.
  2. Mit: Cukier żywi raka

    Popularny pogląd zaleca, by wykluczyć z diety chorego onkologicznie węglowodany, ponieważ stanowią one dla komórek nowotworowych źródło energii. Ma to zwalczyć komórki nowotworowe.

    Fakt: Potrzebujesz energii

    Cukry nie powinny stanowić podstawy Twojego jadłospisu, jednak węglowodany, do których należą, to dla organizmu główne źródło energii. Dostarczane przez Ciebie z pokarmem mogą być wykorzystywane zarówno przez komórki zdrowe, jak i przez komórki nowotworowe. Jeśli jednak wyeliminujesz je z posiłków, utrudnisz dostęp do energii wspomnianym już zdrowym komórkom, czyli zaczniesz je głodzić.

    Zapamiętaj!

    By Twoje ciało mogło prawidłowo funkcjonować, musisz każdego dnia dostarczać mu odpowiednią porcję kalorii. To niezwykle ważne, bo choroba może powodować wzrost Twojego zapotrzebowania na energię. Jeśli Twoja dieta będzie zawierała jej zbyt mało, białko, które dostarczasz w posiłkach, nie będzie mogło być właściwie wykorzystywane na cele budulcowe. Węglowodany proste - cukry, to łatwe i szybkie źródło energii, co może być szczególnie ważne, jeśli masz trudność ze spożywaniem zalecanych porcji żywności.
  3. Mit: Głodówka leczy raka

    Być może natrafiłeś na pomysł, by w czasie choroby nowotworowej stosować głodówki. Zdaniem jego zwolenników, jeśli nie dostarczymy komórkom rakowym energii i składników odżywczych niezbędnych do ich namnażania się i funkcjonowania, rozwój nowotworu zostanie zahamowany, a nieprawidłowe komórki zginą.

    Fakt: Organizm żle odżywiany nie pracuje prawidłowo

    Komórki nowotworu jako pierwsze wychwytują te składniki odżywcze Twojej diety, których potrzebują.
    Nie dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości substancji odżywczych, m.in. białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych
    Strzałka w dół
    Zaburzona zostaje głównie praca komórek zdrowych.
    Głodówka wpływa niekorzystnie głównie na zdrowe komórki Twojego ciała - te, których potrzebujesz, by narządy i tkanki mogły prawidłowo funkcjonować. Dopiero, gdy wyczerpane zostaną już wszystkie zapasy Twojego organizmu, zaczną głodować komórki nowotworowe. Dlatego odpowiednie żywienie w chorobie nowotworowej jest tak istotne.
  4. Mit: Spadek masy ciała to naturalna konsekwencja choroby nowotworowej

    Sama obecność nowotworu i prowadzone leczenie to dla organizmu duże obciążenie, które może sprzyjać utracie masy ciała. Istnieje pogląd, że chudnięcie to u chorych onkologicznych coś absolutnie naturalnego i nie ma możliwości, by mu przeciwdziałać.

    Fakt: Spadek masy ciała oznacza, że organizm zużywa więcej niż otrzymuje

    Być może Twoja masa ciała spada. Nie jesteś sam – podobny problem ma nawet 80% pacjentów onkologicznych. Winne są obecne w organizmie nieprawidłowe komórki i substancje, które wytwarzają. Może być to także efekt leczenia przeciwnowotworowego.
    Twoja masa ciała może spadać jeśli:

    zmagasz się z brakiem apetytu (anoreksją nowotworową),
    występują u Ciebie problemy, które utrudniają przyjmowanie pokarmów i skuteczne wykorzystanie ich przez Twój organizm, np.:

    Zapamiętaj!

    Spadek masy ciała może być dla Ciebie bardzo niekorzystny, dlatego już dziś zacznij mu zapobiegać. Pomoże w tym zbilansowana dieta, która uwzględni występujące u Ciebie dolegliwości oraz Twoje indywidualne zapotrzebowanie, m.in. na energię i białko.

Udostępnij artykuł:

Powrót do "Strefa wiedzy"

Polecane produkty
dla pacjenta onkologicznego

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Diabet Plus: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Refresh: Do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem niedożywienia. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.