Pacjent neurologiczny
Schorzenia neurologiczne mogą w znacznym stopniu utrudniać prawidłowe odżywianie. Problemy takie, jak zaburzenia połykania, wymioty i dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czy zaburzenia funkcji poznawczych mogą mieć wpływ na niewystarczające spożycie składników odżywczych. W związku z tym, pacjenci neurologiczni są w większym stopniu narażeni na rozwój niedożywienia.
Jeżeli to możliwe, staraj się spożywać tradycyjne posiłki drogą doustną. Zwróć uwagę na podaż białka, którego nie powinno zabraknąć w Twojej codziennej diecie. Składnik ten odgrywa kluczową rolę w regeneracji organizmu, a także wspiera układ odpornościowy, wpływając tym samym na czas leczenia. Zwiększone zapotrzebowanie na białko może dotyczyć pacjentów neurologicznych w zaostrzonej fazie choroby oraz podczas rekonwalescencji. Do produktów obfitujących w ten składnik zalicza się zwłaszcza jaja, ryby, mięso oraz produkty mleczne. W schorzeniach neurologicznych skutecznym rozwiązaniem może okazać się spożywanie pokarmów w formie półpłynnej czy produktów przetartych. Dzięki temu połykanie, czy utrzymanie pokarmu w ustach będzie łatwiejsze.
Jeżeli jednak spożycie odpowiedniej ilości pokarmu jest dla Ciebie trudne i obawiasz się, że Twoja dieta jest niedoborowa, możesz rozważyć z lekarzem wdrożenie do jadłospisu żywności medycznej. Preparaty tego typu charakteryzują się bogactwem składników odżywczych i energii w niewielkiej objętości, dzięki czemu w łatwy sposób możesz uzupełnić swoją dietę w cenne składniki pokarmowe.