Pacjent onkologiczny
Choroba nowotworowa potrafi zmienić wiele w życiu człowieka. Niesie ze sobą wiele emocji - lęk, strach, żal czy też gniew. Szybko dzielące się komórki nowotworowe zaburzają prawidłową pracę organizmu, co wpływa na pogorszenie stanu zdrowia chorego. Wiele osób cierpiących na nowotwór doświadcza działań niepożądanych choroby, jak i procesu leczenia. Często stwierdza się brak apetytu, utrudnione spożycie żywności, zaburzenia smaku i zapachu, czy nudności i wymioty. Objawy te utrudniają prawidłowe odżywianie, co z kolei może mieć wpływ na rozwój niedożywienia.
Podczas choroby onkologicznej zadbaj o siebie - zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Pamiętaj, że to również od Ciebie zależy, jak będzie wyglądał przebieg leczenia, skuteczność, czy czas trwania terapii, a także powrót do pełni sił. Prawidłowo skomponowana dieta odgrywa dla Ciebie niezwykle istotną rolę - stanowi wsparcie dla organizmu w walce z chorobą, a także może mieć wpływ na przebieg leczenia.
Zwróć szczególną uwagę na to, jak wygląda Twój codzienny jadłospis. Poniżej znajdziesz wskazówki żywieniowe, których zastosowanie wspomoże Twój organizm podczas trwania choroby.
- Zadbaj o różnorodną i odpowiednio zbilansowaną dietę. Dzięki temu dostarczysz organizmowi wszystkich cennych składników pokarmowych.
- Wzbogać swoją dietę w pełnowartościowe białko. Choroba nowotworowa może mieć znaczny wpływ na zwiększenie zapotrzebowania na ten składnik odżywczy. Uwzględnij w jadłospisie produkty pochodzenia zwierzęcego takie, jak jaja, ryby, mięso, produkty mleczne. Przykładowo, jeżeli Twoja masa ciała wynosi 70 kg to spożycie kostki sera twarogowego półtłustego, 4 plasterków sera Gouda, porcji polędwicy wołowej oraz 3 jaj kurzych pozwoli Ci na pokrycie dziennego zapotrzebowania na białko w chorobie nowotworowej, czyli w tym przypadku ok. 105 g.
- Zadbaj o odpowiednią podaż energii. Choroba może wpływać na zwiększenie zapotrzebowania na energię. Jej prawidłowa podaż zapewni właściwą pracę Twojego organizmu i uchroni przed utratą masy ciała. Uzupełnij w tym celu swoją dietę w produkty wysokokaloryczne, np. oleje roślinne, orzechy czy pestki.
- Spożywaj częściej niewielkie porcje posiłków. Dzięki temu poradzisz sobie ze zbyt szybko pojawiającym się uczuciem sytości.
- Zwróć uwagę na wygląd i zapach potraw. Atrakcyjnie podany posiłek znacznie bardziej zachęci Cię do jedzenia, zwłaszcza jeżeli nie masz apetytu.
- Zadbaj o regularną aktywność fizyczną, dostosowaną do Twoich możliwości. Nawet krótki spacer może mieć pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie, czy pracę układu krążenia.
- Nie zapomnij o piciu co najmniej 2 l płynów dziennie. Odpowiednie nawodnienie będzie miało dodatkowo szczególny wpływ w przypadku objawów takich, jak zaparcie, biegunka czy suchość w jamie ustnej.