Dieta po wycięciu wyrostka robaczkowego

Warzywa i owoce

Każda operacja chirurgiczna to poważna ingerencja w ciało człowieka. Do nieplanowanej, a taką najczęściej jest usunięcie wyrostka robaczkowego, nie możesz się przygotować, ale jesteś w stanie zadbać o siebie po jej zakończeniu, w tzw. okresie rekonwalescencji. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak powinna wyglądać dieta po usunięciu wyrostka.

Kilka słów o wyrostku robaczkowym

Wyrostek robaczkowy, nazywany dawniej „ślepą kiszką”, jest elementem przewodu pokarmowego człowieka i znajduje się w okolicach kątnicy (to część jelita grubego). Jest dużo węższy niż jelito grube, może mieć różną długość i być położony nieco inaczej u każdego z nas, ale zawsze jest ślepo zakończony. Z tego powodu, na skutek różnych przyczyn może dojść do rozwoju stanu zapalnego w jego obrębie.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego występuje stosunkowo często i szacunkowo dotyka nawet 10 na 100 000 osób rocznie. Może wystąpić zarówno u dzieci i dorosłych. Najczęstszą metodą leczenia ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest zabieg chirurgiczny polegający na jego usunięciu.

Wyrostek robaczkowy - dieta w pierwszych dobach rekonwalescencji

Dieta po operacji wyrostka będzie rozszerzana u Ciebie stopniowo. Zgodnie z protokołem współczesnej, kompleksowej formuły opieki okołooperacyjnej ERAS, już w dniu zabiegu powinieneś otrzymać do picia płyny (woda, słaba herbata). Jeżeli nie wystąpią nudności czy wymioty, w następnej kolejności zostaną Ci zaoferowane pierwsze, lekkie posiłki. Często są to potrawy o delikatnej, rozdrobnionej konsystencji bazujące na ryżu, gotowanych warzywach z dodatkiem białego pieczywa i produktów bogatych w białko. W niektórych szpitalach możesz otrzymać w pierwszej kolejności żywność medyczną, np. Impact Oral lub Resource Protein, która ma łatwą do spożycia formę, a także zawiera białko, witaminy i składniki mineralne, których potrzebujesz. Może być ona także polecona jako uzupełnienie pierwszych posiłków.

Resource Protein

W ostatnich latach dąży się do maksymalnego skrócenia okresu głodzenia po zabiegu, nawet takiego w obrębie układu pokarmowego. Wszystko dlatego, że odsuwanie momentu wprowadzenia posiłków na kolejne dni nie zmniejsza, a może zwiększać liczbę powikłań występujących po zabiegu operacyjnym. W pierwszych dobach po zabiegu zawsze stosuj się do zaleceń lekarza, który ma możliwość oceny Twojego stanu zdrowia i dopasowania postępowania do Twoich indywidualnych możliwości i potrzeb. W tym okresie Twoja dieta może zatem odbiegać od powyższych zasad.

Dieta po wyrostku, czyli pierwsze tygodnie po operacji i dieta łatwo strawna

Najprawdopodobniej na kilka do kilkunastu tygodni po zabiegu zostanie Ci zalecona dieta łatwo strawna, popularnie nazywana dietą lekkostrawną. To modyfikacja tradycyjnego jadłospisu w taki sposób, aby bazował na produktach, które łatwo ulegają trawieniu. Ponadto, nie może on zawierać składników ciężkostrawnych, wzdymających lub długo zalegających w żołądku.

Z Twojego jadłospisu muszą zatem na jakiś czas zniknąć:

  • Warzywa wzdymające kapustne i cebulowe (m.in.: kapusta, brukselka, kalafior, brokuł, cebula, czosnek, por),
  • Owoce suszone i często źle tolerowane (m.in. śliwki, gruszki),
  • Produkty zbożowe pełnoziarniste (m.in. ciemne pieczywo, grube kasze, otręby, pełnoziarniste płatki i makarony),
  • Nasiona roślin strączkowych (m.in. groch, fasola, bób, soczewica, ciecierzyca, soja),
  • Tłuste produkty mleczne (m.in. żółte sery, sery topione, wysokoprocentowa śmietana i śmietanka),
  • Tłuste mięsa i wędliny,
  • Tłuste sosy zimne i ciepłe, smalec i tłuszcze poddane działaniu temperatury,
  • Ostre przyprawy,
  • Słodycze, tłuste kremy, słone przekąski,
  • Słodycze, tłuste kremy, słone przekąski.

Posiłki mogą powstawać z wykorzystaniem:

  • Delikatnych i obranych ze skórek warzyw i owoców (zaleca się usuwać z nich pestki na ile to możliwe),
  • Produktów zbożowych ubogich w błonnik (m.in. ryż, drobne kasze, białe pieczywo, bułki pszenne),
  • Chudych produktów mlecznych (m.in. mleko, biały ser, maślanka, kefir, jogurt),
  • Chudych mięs (m.in. kurczak, indyk, królik, polędwica wieprzowa, polędwica wołowa, cielęcina), ryb i jaj gotowanych,
  • Olejów roślinnych na surowo i niewielkich ilości masła,
  • Delikatnych przypraw (m.in. sok z cytryny, koperek, natka pietruszki, kminek, tymianek, majeranek, rozmaryn, lubczyk, bazylia, oregano).

Posiłki powinny być gotowane, gotowane na parze lub duszone i pieczone bez dodatku tłuszczu. Unikaj smażenia, panierowania, zabielania zup śmietaną czy wszelkiego rodzaju zasmażek. Jeśli chodzi o napoje, regularnie pij wodę niegazowaną lub słabą herbatę. Jeśli pijesz kawę staraj się zrezygnować z tej bardzo mocnej. Ponadto, jedz mniej, ale częściej. Dobrze sprawdza się 5 mniejszych posiłków, najlepiej co 3-4 godziny.

W miarę jak Twój stan zdrowia będzie się poprawiał, powoli poszerzaj asortyment wykorzystywanych produktów, włączając na nowo do menu produkty bogate w błonnik i wszystkie warzywa i owoce.

Pobierz przydatną listę produktów dozwolonych i niedozwolonych w diecie łatwo strawnej!

Obok stosowania zaleceń dietetycznych lekarz prowadzący może zalecić Ci także stosowanie wsparcia żywieniowego w postaci żywności medycznej przez kilka tygodni po operacji. Wszystko po to, aby pomóc Ci w szybszym powrocie do formy.

Udostępnij artykuł:

Powrót do "Strefa wiedzy"

Polecane produkty

Piśmiennictwo:

  1. Pisarska M., Czuczwar M., Pędziwiatr M., Szczeklik W.: Praktyka kliniczna – opieka okołooperacyjna. Podstawowe zasady protokołu opieki okołooperacyjnej ERAS. Med. Prakt., 2020; 1: 109–117
  2. Ljungqvist O., Braga M., Frearon K., Szczepanek K. Żywienie w okresie okołooperacyjnym W: Podstawy żywienia klinicznego pod red. Sobotka L. Scientifica. Kraków. 2013; 465-472.
  3. Włodarek D. i Lange E. Dieta łatwo strawna W: Dietoterapia pod red. Włodarek D. i in. PZWL. Warszawa. 2014:182-187.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Diabet Plus: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Refresh: Do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem niedożywienia. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.