infolinia: +48 800 174 902
Wsparcie żywieniowe w leczeniu nowotworu gruczołu krokowego
Jeśli u Ciebie lub u bliskiej osoby wykryto raka prostaty, istotnym wsparciem Twojego leczenia powinna być odpowiednia dieta, która pokryje zwiększone na skutek choroby zapotrzebowanie na składniki odżywcze, w tym białko. Dowiedz się więcej!
Nowotwory gruczołu krokowego są u mężczyzn drugą co do częstości przyczyną choroby nowotworowej i stanowią ponad 15% zachorowań. Do diagnozy raka prostaty najczęściej dochodzi w siódmej i ósmej dekadzie życia. Warto wiedzieć, że ryzyko zachorowania wzrasta gwałtownie od szóstej dekady życia osiągając maksimum po 75. roku życia.
Jakie są zalecenia żywieniowe dla osób w trakcie leczenia raka prostaty?
Zalecenia żywieniowe w przypadku raka prostaty niewiele różnią się od ogólnych zasad żywienia rekomendowanych podczas leczenia onkologicznego. Zgodnie z tymi wytycznymi:
- Jedz częściej, zwłaszcza jeśli spożywane jednorazowo porcje są niewielkie. Ponadto, korzystaj z okresów lepszego apetytu.
- Nie eliminuj wybranych produktów ze swojego jadłospisów "na zapas". Jeśli dobrze je tolerujesz, nie ma takiej konieczności. Różnorodny jadłospis to większa szansa na zaspokojenie potrzeb żywieniowych.
- Nie zapominaj o owocach i warzywach. Powinny stanowić podstawę diety. Zawarte w nich witaminy, składniki mineralne i błonnik są dla Ciebie bardzo ważne
- Jedz produkty zbożowe, a jeśli je tolerujesz, wybieraj te pełnoziarniste. Pamiętaj, że nie ma podstaw do stosowania diety bezglutenowej w czasie leczenia onkologicznego.
- Zadbaj, by na talerzu nie zabrakło mięsa, ryb, jaj, produktów mlecznych, orzechów, nasion i roślin strączkowych. To źródła tak ważnego dla Ciebie białka. Jeśli podczas leczenia źle tolerujesz produkty mleczne, spróbuj tych bezlaktozowych zanim wyeliminujesz je z diety.
- Do posiłków dodawaj dobre tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy lub tran.
- Regularnie uzupełniaj rezerwy płynów w ciele, sięgając po wodę. Unikaj natomiast picia przed snem płynów działających diuretycznie, jak kawa czy piwo.
- Skonsultuj z lekarzem wprowadzenie do diety żywności medycznej, np. Resource Protein, zwłaszcza jeśli dokucza Ci brak apetytu, chudniesz lub czujesz się osłabiony. Resource Protein to produkt odżywczy przypominający mleczny jogurt, który w swoim składzie zawiera komplet składników odżywczych, których potrzebujesz. Każda butelka dostarcza 18,8 g białka, czyli taką ilość jaka znajduje się w 3 jajach.
Więcej na temat ogólnych wytycznych dotyczących diety podczas leczenia onkologicznego przeczytasz w artykule: Onkologiczny elementarz, czyli ABC żywienia w chorobie nowotworowej.
Czy wiesz, że…
Niektóre pokarmy mogą obniżać poziom swoistego antygenu prostaty we krwi (PSA), co prawdopodobnie może zmniejszać ryzyko nawrotu raka prostaty i poprawia długość przeżycia?
Wśród nich należy wymienić:
- pokarmy bogate w likopen - pomidory i przetwory z pomidorów,
- produkty sojowe - soja, napoje sojowe, tofu,
- produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 - oleje rybie, orzechy włoskie,
- produkty bogate w betakaroten - marchew, dynia, brokuł, szpinak,
- produkty bogate w witaminę E - oleje roślinne, migdały, orzechy laskowe,
- produkty bogate w witaminę C - papryka, truskawki, natka pietruszki,
- produkty bogate w selen, np. orzechy brazylijskie.
Dla każdego z wymienionych powyżej produktów konieczne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić ich korzystny i długofalowy wpływ na poziom swoistego antygenu prostaty we krwi. Miej na uwadze jednak, że nawet, jeśli takie działanie w przyszłości się nie potwierdzi ich włączenie do jadłospisu dostarcza Ci także innych, cennych składników odżywczych.
Polecane produkty dla pacjenta onkologicznego
Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko.