Rak krtani, rak gardła - żywienie, które pomoże w leczeniu

Pacjentka na badaniu Pacjentka na badaniu

Rak gardła to termin odnoszący się do nowotworów, które mogą występować zarówno w gardle, jak i w krtani. Pacjenci, u których rozpoznano nowotwór w obszarze głowy i szyi , często doświadczają utraty masy ciała już na samym początku choroby oraz zaraz po rozpoczęciu terapii. Wskazuje się, że nawet 80 % pacjentów onkologicznych cierpi z powodu niedożywienia. Jeżeli zatem zdiagnozowano u Ciebie raka krtani lub gardła, jesteś w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia niedożywienia. Warto, w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę na odpowiednio dostosowane żywienie, które powinno stanowić nieodłączny element leczenia onkologicznego. Pomocnym rozwiązaniem może okazać się również wdrożenie dodatkowego wsparcia żywieniowego w postaci specjalistycznej żywności medycznej. Dowiedz się, dlaczego żywienie ma tak istotne znaczenie w chorobie onkologicznej, a także poznaj najważniejsze zalecenia żywieniowe w trakcie leczenia raka krtani i gardła.

Rak krtani, rak gardła – znaczenie odpowiedniego żywienia

Odpowiednio skomponowana dieta powinna stanowić integralną część leczenia większości nowotworów złośliwych - w tym raka krtani czy raka gardła. Wczesne zadbanie o stan odżywienia chorego pomaga w ograniczeniu powikłań leczenia, zwiększa skuteczność terapii, skraca rekonwalescencję, a także poprawia jakość życia. Co więcej, pomaga w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała pacjenta, zapobiegając rozwojowi niedożywienia. Niestety, często to właśnie drastyczna utrata masy ciała jest powodem wizyty u lekarza, a jednocześnie głównym symptomem choroby. Zarówno sam nowotwór, jak i stosowana terapia, mogą utrudniać przyjmowanie pożywienia. Występowanie zaburzeń połykania, szczególnie w przypadku nowotworów złośliwych regionu głowy i szyi, z oczywistych względów, wpływa negatywnie na stan odżywienia pacjenta. W związku z tym, warto jak najwcześniej zadbać o odpowiednio skomponowany jadłospis w chorobie.

Jak powinno wyglądać żywienie w trakcie leczenia raka krtani lub gardła?

Aby zapobiec niedożywieniu i zadbać o stan odżywienia w chorobie nowotworowej, należy zwrócić uwagę na pokrycie zapotrzebowania organizmu na energię i poszczególne składniki odżywcze (w tym zwłaszcza białko). W przypadku zaawansowanych nowotworów głowy i szyi, zastosowanie radioterapii może zwiększyć zapotrzebowanie energetyczne nawet o 25%. Niestety, często skutki uboczne chemioterapii lub radioterapii, takie jak suchość w ustach, trudności z połykaniem, zaburzenia smaku czy zmiany w konsystencji śliny, dodatkowo utrudniają spożycie żywności. Poniżej znajdziesz wskazówki żywieniowe, które pomogą Ci zadbać o stan odżywienia, jeżeli cierpisz na nowotwory w obrębie głowy i szyi, w tym raka krtani i gardła.

  1. Dostosuj konsystencję posiłków do swoich możliwości.
    Spożywanie pokarmów stałych często jest problematyczne dla chorych z nowotworami regionu głowy i szyi. Spożycie twardych produktów, takich jak wafelki, orzechy czy surowe warzywa i owoce, może wywoływać dodatkowy ból w jamie ustnej. Warto w takiej sytuacji wybrać odpowiednią konsystencję posiłków, których spożycie nie będzie sprawiało trudności. Dobrym rozwiązaniem może być wdrożenie pokarmów płynnych, półpłynnych o miękkiej, delikatnej konsystencji. One z reguły nie będą podrażniać Twojego gardła ani krtani.
  2. Zadbaj o częstsze spożycie mniejszych porcji posiłków.
    Wskazówka ta może okazać się szczególnie cenna, jeżeli zmagasz się z brakiem apetytu, co może wynikać m.in. z trudności w połykaniu pokarmów czy odczuwaniem bólu w jamie ustnej. Wybieraj też wysokokaloryczne produkty zwłaszcza, jeżeli spożycie tradycyjnej żywności jest dla Ciebie utrudnione. Możesz w tym celu wybierać np. pełnotłuste wersje jogurtów czy mleka.
  3. Zwróć uwagę na właściwe nawodnienie organizmu.
    W tym celu regularnie sięgaj po płyny, najlepiej w postaci wody. Może być to również pomocne rozwiązanie w złagodzeniu uciążliwych dolegliwości, takich jak suchość w ustach.
  4. Ogranicz spożycie produktów o zwiększonej zawartości soli.
    Produkty te, tak jak i pokarmy wędzone, mogą podrażniać Twoją śluzówkę, wywołując dodatkowy ból i dyskomfort w jamie ustnej. Zamiast nich wybieraj łagodne potrawy, unikając ich dosalania. Nadmierne spożycie soli może również prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego, które z kolei negatywnie wpływa na proces leczenia i gojenia tkanek.
  5. Możesz również skonsultować z lekarzem zastosowanie dodatkowego wsparcia żywieniowego.
    Uzupełnienie codziennej diety doustnymi preparatami odżywczymi, może poprawić Twój stan odżywienia, dostarczając zwiększonej ilości energii i składników odżywczych w niewielkiej objętości. Przykładem może być wysokobiałkowy produkt Resource Protein w płynie, który uzupełni Twoją codzienną dietę w pełnowartościowe białko. Dodanie tego składnika odżywczego do jadłospisu może być pomocnym rozwiązaniem przy zwiększonym zapotrzebowaniu na białko w chorobie nowotworowej. Z kolei zastosowanie preparatu Resource 2.0, również występującego w płynnej formie, pomoże zwiększyć spożycie energii, dostarczając aż 400 kcal w 1 butelce. Jeżeli zmagasz się dodatkowo z zaburzeniami metabolizmu glukozy, rozważ ze Swoim lekarzem wdrożenie produktu Resource Diabet Plus - wysokobiałkowego i wysokoenergetycznego preparatu odżywczego w płynnej formie o niskim indeksie glikemicznym.

Nie bój się przyjąć pomocy z zewnątrz

Właściwe żywienie ma ogromne znaczenie dla zachowania sił i wspierania procesu leczenia, a także dla poprawy jakości życia podczas walki z chorobą. Osoby dotknięte tymi chorobami powinny skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, aby opracować spersonalizowany plan żywieniowy, który uwzględnia indywidualne potrzeby i ograniczenia pacjenta. Nie można zapominać o znaczeniu wsparcia emocjonalnego i psychologicznego dla pacjentów podczas leczenia raka krtani i raka gardła. Bliska rodzina, przyjaciele oraz grupy wsparcia mogą odgrywać istotną rolę w trudnych chwilach. Również regularne wizyty u specjalistów, takich jak logopeda i terapeuta mowy, mogą pomóc w rehabilitacji i przywracaniu zdolności połykania i komunikacji. Pamiętaj, że każdy przypadek raka krtani i raka gardła jest inny, dlatego istotne jest indywidualne podejście do żywienia w trakcie leczenia.

Udostępnij artykuł:

Powrót do "Strefa wiedzy"

Polecane produkty
dla pacjenta onkologicznego

Piśmiennictwo:

  1. Kłęk S., Jankowski M., Kruszewski W. J., Fijuth J., Kapała A., Kabata P., Wysocki P., Krzakowski M., Rutkowski P. Clinical nutrition in oncology: Polish recommendations. Oncology in Clinical Practice 2015; 11:172–188.
  2. Kapała A. Nutritional therapy during the treatment of head and neck cancer. Oncology in Clinical Practice 2018; 14(2): 79-85.
  3. Tokajuk A., Car H., Wojtukiewicz M. Z. Problem niedożywienia u chorych na nowotwory. Medycyna Paliatywna w Praktyce 2015; 9 (1): 23–29.
  4. Jagielska B., Symonides M., Starościak S., Kawecki A. Leczenie żywieniowe – czy jest istotne u chorych z nowotworami głowy i szyi? Współczesna Onkologia 2004; 8(1): 33–37.
  5. Cancer Research UK. Eating and drinking when you have mouth and oropharyngeal cancer. Pobrany 06.06.2023 r., z
    https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/mouth-cancer/living-with/eating

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein - do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource 2.0 - do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Diabet Plus - do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia.