Wsparcie żywieniowe w raku płuca

Krem z dyni

Rak płuca to najczęściej występujący nowotwór w Polsce, który jest odpowiedzialny za aż 14% wszystkich zachorowań. Nowotwór płuc częściej dotyka mężczyzn, ale niestety w ostatnich latach rośnie odsetek kobiet cierpiących z jego powodu. Ponieważ należy do jednych z najcięższych typów nowotworów, niezwłocznie po jego wykryciu należy nie tylko rozpocząć leczenie, ale także odpowiednie wsparcie żywieniowe organizmu. Poniżej znajdziesz informacje, jak powinna wyglądać Twoja dieta, jeśli zmagasz się z nowotworem płuca.

Kiedy należy zadbać o dietę?

O odpowiednią dietę należy zadbać zaraz jak tylko otrzymasz diagnozę. Odpowiednio zbilansowany i bogaty w składniki odżywcze jadłospis jest ważny na każdym etapie leczenia raka płuca niezależnie, czy czeka Cię operacja chirurgiczna, radio- czy chemioterapia lub leczenie skojarzone. Wszystko, dlatego, że lepszy stan odżywienia to więcej siły dla Twojego organizmu na walkę z chorobą i szansa na lepsze rokowania.

Na co szczególnie zwrócić uwagę?

  1. Staraj się jeść zgodnie z zasadami zbilansowanej diety.
    Jeśli jesteś w stanie jeść warzywa, owoce, produkty zbożowe, mleczne, mięso, ryby, jaja i dobre tłuszcze, rób to. Eliminuj produkty z jadłospisu tylko wtedy, kiedy wyraźnie Ci nie służą. Unikaj natomiast produktów mocno przetworzonych, panierowanych, smażonych na głębokim tłuszczu, tłustych i ciężkostrawnych a także używek.
  2. Jeśli dokuczają Ci biegunki i nudności stosuj się do zaleceń diety łatwo strawnej.
    W tym przypadku warzywa i owoce jedz po obraniu ze skórki i usunięciu pestek, najlepiej w formie gotowanej. Produkty pełnoziarniste zamień na te z mąki białej czy ryż lub drobne kasze, jak jaglana. Z produktów mlecznych unikaj tłustych śmietan i serów. Posiłki przygotowuj natomiast gotując, gotując na parze, dusząc lub piekąc bez dodatku tłuszczu. Dobrze sprawdza się także jedzenie posiłków o mniejszej objętości, ale częściej. Nie zapominaj także o regularnym piciu wody by uniknąć odwodnienia organizmu.
  3. Jeśli nie masz apetytu, próbuj jeść posiłki o mokrej i gładkiej konsystencji.
    Zupy typu krem, musy czy puree wymagają mniejszego wysiłku, aby je zjeść. Są też dobrym sposobem na przemycenie w nich, np. mięsa zwłaszcza, jeśli jego smak w czasie leczenia wydaje Ci się metaliczny. Do takich posiłków możesz też dodać produkty mleczne, jeśli je tolerujesz, jaja, czy trochę oleju rzepakowego, masła lub oliwy, aby podnieść ich kaloryczność. Jest to ważne, jeśli starasz się zatrzymać postępującą utratę masy ciała.
  4. Pamiętaj o pełnowartościowym białku.
    Na ile to możliwe jedz chude mięso, ryby, jaja i nasiona roślin strączkowych, a także produkty mleczne. Jeśli w czasie radio- czy chemioterapii produkty takie jak mleko będą źle tolerowane spróbuj zamienić je na bezlaktozowe. Jeśli to nie przyniesie poprawy, skorzystaj z napoi roślinnych potocznie nazywanych mlekami. Białko jest niezwykle istotnym składnikiem, ponieważ Twoje zapotrzebowanie na nie może rosnąć drastycznie ze względu na obecność stanu zapalnego w czasie trwania choroby, a także zmniejszające się na skutek utraty masy ciała jego zasoby w mięśniach. Jest ono także potrzebne do prawidłowego gojenia rany pooperacyjnej. Z tego względu, jeśli z jakiś przyczyn nie jesteś w stanie jeść produktów bogatych w białko lub jesz ich bardzo mało, wraz z lekarzem rozważ wprowadzenie do jadłospisu wysokobiałkowej żywności medycznej, jak np. Resource Protein.
  5. Jeśli nie możesz jeść, zgłoś to lekarzowi prowadzącemu.
    To bardzo ważne, aby możliwe szybko zatrzymać tempo rozwoju niedożywienia lub walczyć z nim. Lekarz, wiedząc o trudnościach ze spożywaniem posiłków prawdopodobnie zaleci Ci stosowanie wsparcia żywieniowego w postaci żywności medycznej. W odróżnieniu od tradycyjnej żywności często zawiera ona w swoim składzie komplet składników odżywczych i samodzielnie może stanowić jedyne źródło pożywienia. Wypijając 1 butelkę, np. Resource Protein dostarczasz sobie 250 kcal i 18,8 g białka.
  6. Zadbaj szczególnie o świeżość produktów, które jesz i ich właściwą obróbkę.
    Jest to tak ważne, ponieważ w okresie leczenia możesz mieć znacznie osłabiony układ odpornościowy. By zmniejszyć ryzyko zatrucia, warto zrezygnować ze spożywania surowego mięsa czy innych produktów tego typu. Dobrze jest też zadbać o to, by w kuchni surowe produkty, jak mięso nie miały bezpośredniego kontaktu z tymi gotowymi dopóki nie zostaną poddane gotowaniu czy innej obróbce termicznej.

Zalecenia żywieniowe w leczeniu raka płuca są, zatem bardzo podobne, jak te ogólne dedykowane pacjentom onkologicznym. Więcej na ich temat znajdziesz tutaj.

Udostępnij artykuł:

Powrót do "Strefa wiedzy"

Polecane produkty dla pacjenta onkologicznego

Piśmiennictwo:

  1. Raport dotyczący stopni zaawansowania, leczenia oraz przeżyć chorych na raka płuca zgłoszonych do KRN w latach 2014-2016, Warszawa 2019 (http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Rak_pluca_2019.pdf
  2. Kłęk S. Leczenie żywieniowe w onkologii; Onkologia w Praktyce Klinicznej 2011;7(5):269-73
  3. Kłęk S, Jankowski M, Kruszewski W., Fijuth J, Kapała A, Kabata P, Wysocki P, Krzakowski M, Rutkowski P. Standardy leczenia żywieniowego w onkologii; Nowotwory Journal of Oncology 2015;65,4:320-37
  4. Kapała A. Dieta w chorobie nowotworowej; wyd. Buchmann 2016

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Diabet Plus: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Refresh: Do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem niedożywienia. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.