Rak przełyku - co i jak jeść?

Krem z zielonych warzyw

Przełyk, choć jest niepozorną „rurą” łączącą jamę ustną z żołądkiem odgrywa istotną rolę w układzie pokarmowym. To on umożliwia dostarczenie pokarmu, który zjadamy, do żołądka by mógł być trawiony, a następnie wchłaniany w jelitach. Jeśli choroba nowotworowa dotyka Twojego przełyku, spadek masy ciała może być tak szybki, jak w przypadku innych nowotworów układu pokarmowego. Ból w czasie jedzenia, trudności w przełykaniu i celowe omijanie posiłków z powodu trudnego do zniesienia dyskomfortu, to jedne z wielu przyczyn możliwego, szybkiego rozwoju niedożywienia.

Jak powinna wyglądać Twoja dieta?

Jeśli to tylko możliwe, uwzględniaj w diecie wszystkie grupy produktów opisane w ogólnych zaleceniach żywieniowych tutaj: Dieta w trakcie leczenia onkologicznego. Niezwykle istotne są te będące źródłem białka, czyli chude mięso, ryby, jaja i produkty mleczne. Produkty mleczne bezlaktozowe są wskazane w przypadku problemów z tolerancją laktozy, np. w czasie radio- czy chemioterapii. Dodatkowe modyfikacje sposobu żywienia zostały opisane poniżej:

  • Prawdopodobnie konieczna będzie zmiana konsystencji posiłków ze stałej na płynną i półpłynną. Zdecyduj się na to, jeśli spożywanie żywności w formie stałej sprawia Ci ból. Wszelkie twarde, szorstkie produkty podane po rozdrobnieniu w formie płynnej i półpłynnej są zdecydowanie łagodniejsze dla podrażnionego przełyku i dużo łatwiejsze do przełknięcia. Innym rozwiązaniem może być sięganie po żywność dla niemowląt o delikatnej strukturze. Wszelkie niezbyt gęste budynie, kaszki, kleiki również mogą być dobrym dodatkiem do menu.
  • Jeśli możesz spożywać posiłki płynne, ale jesz niewiele rozważ z lekarzem wprowadzenie do jadłospisu żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego, np. Resource 2.0, która pomoże Ci dostarczyć większej ilości energii i cennego białka.
  • Jeśli pojawiły się u Ciebie zaburzenia połykania niezwłocznie poinformuj o tym lekarza prowadzącego. Oceni on stopień dysfagii i wskaże, w jaki sposób sobie z nią radzić. Możliwe, że zostanie zalecone Ci rozdrabianie pokarmów i ich zagęszczenie specjalnym preparatem. Jeśli żadna zmiana struktury pokarmu nie umożliwi Ci jedzenia, lekarz prawdopodobnie zaproponuje żywienie przez sztuczny dostęp.
  • Jeśli nie możesz jeść, nie czekaj i powiedz o tym lekarzowi! Każdy kolejny dzień głodówki to większe osłabienie organizmu. Jeśli ból lub zwężenie przełyku uniemożliwiają doustne spożywanie posiłków, lekarz zaproponuje Ci prawdopodobnie żywienie przez sztuczny dostęp, np. jejustomię odżywczą. Choć może brzmieć to dla Ciebie przerażająco, warto zdecydować się na taki krok. Dzięki temu Twój organizm otrzyma pożywienie, co umożliwi mu walkę z chorobą i da szanse na lepsze zdrowienie w okresie pooperacyjnym.

Udostępnij artykuł:

Powrót do "Strefa wiedzy"

Polecane produkty dla pacjenta onkologicznego

Piśmiennictwo:

  1. Lange E. Żywienie w chorobach nowotworowych W: Dietoterapia I. pod red: Bawa S., Gajewska D., Kozłowska L., Lange E., Myszkowska-Ryciak J., Włodarek D. 2009. Wyd. SGGW, Warszawa
  2. Muscaritoli M, Lucia S, Farcomeni A, i in. Prevalence of malnutrition in patients at first medical oncology visit: the PreMiO study. Oncotarget. 2017;8(45):79884–79896.
  3. Fukuda Y, Yamamoto K, Hirao M, Nishikawa K, Maeda S, Haraguchi N, et al. Prevalence of malnutrition among gastric cancer patients undergoing gastrectomy and optimal preoperative nutritional support for preventing surgical site infections. Ann Surg Oncol 2015;22(Suppl 3):778e85.
  4. Sobotka L. Podstawy Żywienie Klinicznego. 2013. Scienitifica, Kraków
  5. Didkowska J. i in. Nowotwory złośliwe w Polsce 2017 roku. 2019. Warszawa. Ministerstwo Zdrowia. Dostęp: http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Nowotwory_2017.pdf
  6. Polkowski W., Potomski P. Nowotwory układu pokarmowego. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.2015. Dostęp: http://onkologia.zalecenia.med.pl/pdf/zalecenia_PTOK_tom1_04_Nowotwory_ukladu_pokarmowego_20151202.pdf

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Diabet Plus: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Refresh: Do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem niedożywienia. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.