infolinia: +48 800 174 902
Metaliczny posmak w ustach - jak sobie z nim radzić
Wskazuje się, że najczęstsze skutki uboczne leczenia onkologicznego to m.in. zaburzenia smaku. Pacjenci onkologiczni mogą doświadczać zarówno utraty, jak i zmiany smaku („chemiczny” lub metaliczny posmak w ustach). Odczuwanie metalicznego smaku może dotyczyć nawet do 78% pacjentów poddanych chemioterapii. Nieprawidłowe odczuwanie smaku może mieć negatywny wpływ na spożycie pokarmu, co może skutkować utratą masy ciała, a tym samym pogorszeniem stanu odżywienia. Kluczową rolę w tym przypadku odgrywa właściwa profilaktyka, a także odpowiednie działania mające na celu złagodzenie uciążliwych dolegliwości w jamie ustnej1,2,3. Jak zatem poradzić sobie z metalicznym posmakiem w ustach podczas leczenia przeciwnowotworowego?
Metaliczny posmak w ustach - przyczyny
Odczuwanie metalicznego smaku przez pacjentów onkologicznych może mieć wiele przyczyn. Eksperci podkreślają, że część leków stosowanych podczas chemioterapii jest wydzielana do śliny, co skutkuje bezpośrednim kontaktem z receptorami smakowymi. W tym przypadku metaliczny posmak może pochodzić od środków chemioterapeutycznych. Zaburzenia smaku mogą utrzymywać się również po zakończonej terapii, co może wynikać z uszkodzenia kubków smakowych. Przyczyną metalicznego posmaku w ustach może być też zmniejszony próg wykrywania metali, co obserwuje się wśród chorych na nowotwory, u których zastosowano chemioterapię. Zmiany w odczuwaniu smaku mogą być spowodowane radioterapią i stwierdzane są w większości przypadków nowotworów głowy i szyi. Stosowanie radioterapii wśród pacjentów z nowotworami głowy i szyi często oddziałuje na funkcje receptorów smakowych, a także produkcję śliny1,3.
Sposoby na metaliczny posmak w ustach
Poniżej znajdziesz wskazówki, które mogą pomóc Ci w złagodzeniu metalicznego posmaku w ustach podczas terapii onkologicznej.
-
Wybierz plastikowe sztućce i naczynia zamiast metalowych.
Dzięki temu jedzenie może smakować lepiej. -
Podczas gotowania używaj ziół i przypraw o intensywnym smaku i zapachu.
-
Żuj gumy bez cukru czy twarde cukierki o intensywnym smaku.
Spróbuj tych o miętowym, pomarańczowym czy cytrynowym smaku - mogą pomóc w zamaskowaniu metalicznego posmaku. Może to okazać się pomocne w przerwie między posiłkami. -
Sięgaj po zimne lub mrożone pokarmy.
Mogą to być np. lody, koktajle mleczne, a także mrożone warzywa czy owoce. -
Spróbuj ssać kostki lodu.
-
Jeżeli nie smakuje Ci czerwone mięso, sięgnij po inne produkty będące źródłem białka.
Występujące w czerwonym mięsie związki żelaza mogą skutkować odczuwaniem metalicznego smaku. Spróbuj zamienić czerwone mięso na ryby, kurczaka, jaja, ser, groch, fasolę czy tofu. -
Sięgaj po zmiksowane, świeże owoce.
Wykorzystaj je do przygotowania lodów, koktajlu czy jogurtu. -
Dodawaj do potraw różne sosy, np. ketchup czy musztardę.
Ich intensywny smak może pomóc w zamaskowaniu nieprzyjemnego posmaku żelaza w ustach. -
Próbuj nowych smaków, aby pobudzić swoje kubki smakowe.
Możesz spróbować sięgać częściej po słodkie, jak i kwaśne pokarmy. -
Zatroszcz się o higienę jamy ustnej.
Regularne mycie zębów pomoże ograniczyć nieprzyjemny posmak w ustach3,4,5. -
Kiedy spożywanie codziennych posiłków jest utrudnione, możesz rozważyć z lekarzem prowadzącym zastosowanie żywności medycznej.
Pomocne przy zaburzeniach smaku może okazać się wdrożenie preparatu Resource® Refresh. Jest to wysokoenergetyczny produkt w płynnej formie, rekomendowany dla pacjentów onkologicznych z zaburzeniami smaku, wynikającymi z zastosowanej terapii. Jego zastosowanie może mieć pozytywny wpływ na stan odżywienia. Co więcej, preparat ten jest pozbawiony składników o metalicznym posmaku, a łagodny smak herbaty brzoskwiniowo -miętowej ułatwia jego spożycie.
Polecane produkty dla pacjenta onkologicznego
Piśmiennictwo:
- Epstein J. B., Barasch A. Taste disorders in cancer patients: Pathogenesis, and approach to assessment and management. Oral Oncology 2010; 46(2):77-81.
- Bogusławska-Kapała A., Kochańska B., Czajka-Jakubowska A., Strużycka I. Wybrane aspekty profilaktyki chorób jamy ustnej u pacjentów onkologicznych. Protetyka Stomatologiczna 2021; 71(2): 191-202.
- IJpma I., Renken R.J., Ter Horst G.J., Reyners A.K.L. Metallic taste in cancer patients treated with chemotherapy. Cancer Treatment Reviews 2015; 41 (2): 179-186.
- Verywell Health. Metallic Taste During Chemotherapy. Pobrany 12.07.2022 r., z https://www.verywellhealth.com/metallic-taste-during-chemotherapy-513891
- American Cancer Society. Taste and Smell Changes. Pobrany 12.07.2022 r., z https://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/physical-side-effects/eating-problems/taste-smell-changes.html
Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Refresh - do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem wystąpienia niedożywienia.