Metaliczny posmak w ustach - jak sobie z nim radzić

Metaliczny posmak

Wskazuje się, że najczęstsze skutki uboczne leczenia onkologicznego to m.in. zaburzenia smaku. Pacjenci onkologiczni mogą doświadczać zarówno utraty, jak i zmiany smaku („chemiczny” lub metaliczny posmak w ustach). Odczuwanie metalicznego smaku może dotyczyć nawet do 78% pacjentów poddanych chemioterapii. Nieprawidłowe odczuwanie smaku może mieć negatywny wpływ na spożycie pokarmu, co może skutkować utratą masy ciała, a tym samym pogorszeniem stanu odżywienia. Kluczową rolę w tym przypadku odgrywa właściwa profilaktyka, a także odpowiednie działania mające na celu złagodzenie uciążliwych dolegliwości w jamie ustnej1,2,3. Jak zatem poradzić sobie z metalicznym posmakiem w ustach podczas leczenia przeciwnowotworowego?

Metaliczny posmak w ustach - przyczyny

Odczuwanie metalicznego smaku przez pacjentów onkologicznych może mieć wiele przyczyn. Eksperci podkreślają, że część leków stosowanych podczas chemioterapii jest wydzielana do śliny, co skutkuje bezpośrednim kontaktem z receptorami smakowymi. W tym przypadku metaliczny posmak może pochodzić od środków chemioterapeutycznych. Zaburzenia smaku mogą utrzymywać się również po zakończonej terapii, co może wynikać z uszkodzenia kubków smakowych. Przyczyną metalicznego posmaku w ustach może być też zmniejszony próg wykrywania metali, co obserwuje się wśród chorych na nowotwory, u których zastosowano chemioterapię. Zmiany w odczuwaniu smaku mogą być spowodowane radioterapią i stwierdzane są w większości przypadków nowotworów głowy i szyi. Stosowanie radioterapii wśród pacjentów z nowotworami głowy i szyi często oddziałuje na funkcje receptorów smakowych, a także produkcję śliny1,3.

Sposoby na metaliczny posmak w ustach

Poniżej znajdziesz wskazówki, które mogą pomóc Ci w złagodzeniu metalicznego posmaku w ustach podczas terapii onkologicznej.

  1. Wybierz plastikowe sztućce i naczynia zamiast metalowych.

    Dzięki temu jedzenie może smakować lepiej.
  2. Podczas gotowania używaj ziół i przypraw o intensywnym smaku i zapachu.

  3. Żuj gumy bez cukru czy twarde cukierki o intensywnym smaku.

    Spróbuj tych o miętowym, pomarańczowym czy cytrynowym smaku - mogą pomóc w zamaskowaniu metalicznego posmaku. Może to okazać się pomocne w przerwie między posiłkami.
  4. Sięgaj po zimne lub mrożone pokarmy.

    Mogą to być np. lody, koktajle mleczne, a także mrożone warzywa czy owoce.
  5. Spróbuj ssać kostki lodu.

  6. Jeżeli nie smakuje Ci czerwone mięso, sięgnij po inne produkty będące źródłem białka.

    Występujące w czerwonym mięsie związki żelaza mogą skutkować odczuwaniem metalicznego smaku. Spróbuj zamienić czerwone mięso na ryby, kurczaka, jaja, ser, groch, fasolę czy tofu.
  7. Sięgaj po zmiksowane, świeże owoce.

    Wykorzystaj je do przygotowania lodów, koktajlu czy jogurtu.
  8. Dodawaj do potraw różne sosy, np. ketchup czy musztardę.

    Ich intensywny smak może pomóc w zamaskowaniu nieprzyjemnego posmaku żelaza w ustach.
  9. Próbuj nowych smaków, aby pobudzić swoje kubki smakowe.

    Możesz spróbować sięgać częściej po słodkie, jak i kwaśne pokarmy.
  10. Zatroszcz się o higienę jamy ustnej.

    Regularne mycie zębów pomoże ograniczyć nieprzyjemny posmak w ustach3,4,5.
  11. Kiedy spożywanie codziennych posiłków jest utrudnione, możesz rozważyć z lekarzem prowadzącym zastosowanie żywności medycznej.

    Pomocne przy zaburzeniach smaku może okazać się wdrożenie preparatu Resource® Refresh. Jest to wysokoenergetyczny produkt w płynnej formie, rekomendowany dla pacjentów onkologicznych z zaburzeniami smaku, wynikającymi z zastosowanej terapii. Jego zastosowanie może mieć pozytywny wpływ na stan odżywienia. Co więcej, preparat ten jest pozbawiony składników o metalicznym posmaku, a łagodny smak herbaty brzoskwiniowo -miętowej ułatwia jego spożycie.

Udostępnij artykuł:

Powrót do "Strefa wiedzy"

Polecane produkty dla pacjenta onkologicznego

Piśmiennictwo:

  1. Epstein J. B., Barasch A. Taste disorders in cancer patients: Pathogenesis, and approach to assessment and management. Oral Oncology 2010; 46(2):77-81.
  2. Bogusławska-Kapała A., Kochańska B., Czajka-Jakubowska A., Strużycka I. Wybrane aspekty profilaktyki chorób jamy ustnej u pacjentów onkologicznych. Protetyka Stomatologiczna 2021; 71(2): 191-202.
  3. IJpma I., Renken R.J., Ter Horst G.J., Reyners A.K.L. Metallic taste in cancer patients treated with chemotherapy. Cancer Treatment Reviews 2015; 41 (2): 179-186.
  4. Verywell Health. Metallic Taste During Chemotherapy. Pobrany 12.07.2022 r., z https://www.verywellhealth.com/metallic-taste-during-chemotherapy-513891
  5. American Cancer Society. Taste and Smell Changes. Pobrany 12.07.2022 r., z https://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/physical-side-effects/eating-problems/taste-smell-changes.html

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Refresh - do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem wystąpienia niedożywienia.