Etapy choroby onkologicznej Jestem opiekunem
Opieka nad pacjentem onkologicznym stanowi niezwykle istotny element procesu leczenia. Twoim głównym zadaniem jest zapewnienie choremu takich warunków, aby mógł on możliwie jak najlepiej przetrwać ten ciężki okres. Zadbaj o jego prawidłowe odżywianie, które poprawi efekty leczenia, a także wzmocni organizm do walki z nowotworem. Postaraj się dostosować do potrzeb chorego i bądź elastyczny. Czy to jednak wszystko?
Pamiętaj, że sprawując opiekę nad ukochaną osobą musisz przede wszystkim zadbać o kondycję swojego organizmu. To w końcu od niego uzależnione jest to, jaką opiekę zapewnisz choremu. Troska nad zdrowiem drugiej osoby potrafi być prawdziwym wyzwaniem, które wymaga odpowiedniej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Zadbaj o prawidłowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Pamiętaj również o odpowiedniej ilości snu, który wspomoże regenerację Twojego organizmu. Jako opiekun potrzebujesz również czasu na odpoczynek i chwilę dla siebie, aby jak najlepiej zadbać o bliską osobę.
Zastanów się, czy nie przytłaczają Cię obowiązki, których się podjąłeś. Zapewne chciałbyś zrobić wszystko dla bliskiej osoby, jednak pamiętaj, że możesz potrzebować w tym wsparcia innych członków rodziny. Podziel się swoimi obowiązkami i zaangażuj innych do pomocy. Zastanów się, ile zadań jesteś w stanie wykonać. Nie bój się sięgnąć po pomoc - w końcu sam możesz potrzebować wsparcia. Możesz w tym przypadku skorzystać również z pomocy np. psychoonkologa. Bądź szczery i nie ukrywaj swoich uczuć. To normalne, że możesz odczuwać wiele negatywnych emocji. Warto również postawić własne granice i otwarcie je komunikować.
Pamiętaj także, aby nie wyręczać chorego we wszystkich obowiązkach domowych. Jeżeli tylko chce i nie ma do tego przeciwwskazań - pozwól bliskiej Ci osobie realizować codzienne czynności. Postaraj się nie skupiać tylko na chorobie podczas sprawowania opieki. Porozmawiaj szczerze z chorym i nie martw się - on również powinien Cię zrozumieć!